Jak Pomóc Osobie Dotkniętej Przemocą Domową

Małgorzata Błaszkiewicz

Dramaty za zamkniętymi drzwiami domów, rozgrywają sie pośród nas każdego dnia. Społeczeństwo otwiera oczy, gdy stanie się tragedia…
Latem 2014 roku, Anię Kosińską i jej dzieci (żyjących na co dzień w Chicago) odwiedziła mama z Polski. Kiedy wracała do kraju, nie mogła wiedzieć, że nigdy więcej nie zobaczy swojej ukochanej córki i starszej wnuczki. 28 września 2014, w ciepły niedzielny poranek Maciej Kotliński zamordował z premedytacją swoją partnerkę Anię (34 lata) oraz ich starszą córkę Viktorię (7 lat).
Adwokat Macieja Kosińskiego, w obronie wnosi status niepoczytalności. Środowisko Chicagowskie nie do końca może uwierzyć w to co się stało, tuż na progu ich domów.
Przyjaciele zmarłej Anny wspominają, że jej konkubent był chorobliwie zazdrosny o swoją partnerkę.
W związku Ani i Macieja bardzo często dochodziło do sprzeczek i kłótni. O przemocy domowej się nie mówiło. Właściciel domu, który Anna i Maciej wynajmowali w Chicago, opisuje Macieja, jako osobę bardzo agresywną i niemiłą. Jego zachowanie powodowało wiele problemów w ich sąsiedzkich relacjach. Bliscy Macieja Kotlińskiego, tłumaczą jego agresję depresją i problemami psychicznymi.
Sąd nad Maciejem Kotlińskim może jedynie przynieść namiastkę sprawiedliwości społeczeństwu, niestety nigdy nie wróci życia Ani i Viktorii. Nigdy nie wynagrodzi straty, z jaką od dnia zabójstwa Ani i Viktorii, żyją: rodzina i przyjaciele.

Każdego dnia na całym świecie, dzieci i kobiety i osoby starsze są ofiarami przemocy domowej. Terror ich codziennego życia trwa nieustannie przez lata. Wiele rodzin staje się mimowolnie ofiarami błędnego koła, przenosząc sadystyczne zachowanie i tendencje do depresji na kolejne pokolenia. Przemoc domowa jest rodzajem otwartych i agresywnych działań, gdzie jedna strona związku, używając przemoc fizyczną i emocjonalną, próbuje zdobyć całkowitą kontrolę nad partnerem.
Wiele kobiet i dzieci krzywdzonych przez członka rodziny, nigdy nie mówi o swoich przeżyciach próbując normalizować agresywne zachowania i przemoc, przez przyjęcie winy na siebie dla złagodzenia sytuacji. Ofiary przemocy domowej często rozumieją akt agresji, jako niepoprawne wyrażenie miłości. Łatwiej uwierzyć w miłość oprawcy wyrażaną agresją, niż w istnienie problemu przemocy domowej we własnej rodzinie.
Wiele dręczonych kobiet ma tendencje do pojmowania agresji i zazdrości partnera, jako dowodu oddania i przywiązania do rodziny. Pierwsze oznaki chorobliwej kontroli partnerskiej są często bagatelizowane zwłaszcza przez kobiety, którym imponuje walczący o ich dobre imię mężczyzna.
Badania nad przemocą domową wskazują, iż pierwsze oznaki agresji w związku, są najczęściej dobrym wyznacznikiem przyszłych problemów z przemocą domową.
Nie jest przypadkiem, że z chorobliwej zazdrości bardzo szybko rodzi się izolacja, wyolbrzymione i niemożliwe do spełnienia oczekiwania oraz błędna percepcja sytuacji w wyniku zawsze przynoszą próby fizycznej i emocjonalnej kontroli nad partnerem.

Priorytetem każdej rodziny jest miłość i bezpieczeństwo, zwłaszcza bezpieczeństwo dzieci.
Mimo, że czasem dla wielu kobiet ich dramatyczna sytuacja wydaje się bez wyjścia, istnieje wiele organizacji i osób, które w każdej chwili są gotowe pomóc w rozwiązaniu ich problemów.

Centrum Pomocy Kobietom posiada wiele dostępnych opcji natychmiastowej jak również długoterminowej pomocy dla kobiet i rodzin borykających się z problemami przemocy domowej. Dostępna jest nieodpłatna pomoc prawna, psychologiczna oraz możliwość przeniesienia się do Bezpiecznego Domu, w którym kobieta i jej dzieci mogą sie schronić na czas rozwiązania swojej sytuacji.

Jeśli w twojej rodzinie lub otoczeniu znasz kogoś kto potrzebuje natychmiastowej pomocy nie czekaj na kolejną tragedię! Porozmawiaj, wysłuchaj, doradź. Nie pozostawaj bierny na dramat innych!

Aby zgłosić i uzyskać pomoc w wypadku aktów przemocy domowej: fizycznej, emocjonalnej czy seksualnej oraz aby uzyskać więcej informacji, zadzwoń:
24 Hour Crisis Line (231) 347-0082 lub (800) 275-1995
Emergency 911
Krajowa Gorąca linia dla ofiar przemocy domowej (800) 799-SAFE

Jak Pomóc Osobie Dotkniętej Przemocą Domową:

1. Wysłuchaj i uwierz
2. Nie minimalizuj ani nie szukaj usprawiedliwienia
dla agresywnego zachowania
3. Nie obwiniaj ofiary
4.Zapewnij o swoim całkowitym wsparciu
5. Zaproponuj swoją pomoc
6. Wskaż ofierze silne strony jej osobowości
7.Respektuj jej decyzje o pozostaniu
lub o rozwiązaniu związku
8. Pomóż stworzyć bezpieczny plan wyjścia
9. Skontaktuj się z Centrum Pomocy Kobietom
1-800-275-1995.
Report-Abuse-Web-Poster

Leave a Reply

Your email address will not be published.