Dwie dekady maja 2014

Halina Massalska

Wybory na Ukrainie – zaskakująco wysokie zwycięstwo Petra Poroszenki w wyborach prezydenckich – „niezależnie od tego, jak potoczą się jej dalsze losy, wczoraj poradziecka Ukraina przeszła do przeszłości”.
W krajach unijnych wybory do Parlamentu Eurpejskiego – 751 posłów będzie reprezentować ponad 500 milionów obywateli w 28 państwach członkowskich, w tym 51 naszych polskich, wybranych przez nas w niedzielnym głosowaniu, przy frekwencji zaledwie 23,82%.
Analizy powyborcze powinno pozostawić się ekspertom, bo jest o czym mądrze rozmawiać, ale jak zwykle będą brylować znawcy od wszystkiego, trzeba więc uzbroić się w cierpliwość; byle tylko odbywało się to w granicach podstawowej kultury, bez kuksańców… Są też „wielcy przegrani”… Od tego jak będą odnosić się do swojej porażki zależą wyniki przyszłych wyborów. Jak dotąd, coś nie zagrało, skoro przybyło zbuntowanych i antysystemowych, którzy zamienili Palikota na Korwina Mikkego. Smutna rzeczywistość i ciśnie się porzekadło: „mądry Polak po szkodzie”.
Wyborcze popołudnie obiegła wiadomość o śmierci generała Jaruzelskiego, zmarł w wieku 90 lat. Prawdopodobnie spocznie na Wojskowych Powązkach w Warszawie; taki wniosek złożył Związek Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych, który zwócił się też o wojskową asystę na pogrzebie. Inicjatywę poparła rodzina generała. Natomiast Porozumienie Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych domaga się, by pogrzeb generała nie miał charakteru państwowego. Trwa dyskusja… „Nie był Jaruzelski bezstronnym przywódcą, liderem, który miał za ambicję łączyć wszystkich Polaków. Od młodości reprezentował tylko jedną opcję i został jej wierny do końca. Czas to wreszcie powiedzieć, nawet nad jego grobem” – napisał Hubert Orzechowski (newseek.pl).

Majowe wydarzenie – jedno z najważniejszych dla sumienia świata – to apostolska podróż Ojca Świętego Franciszka do Jordanii, Palestyny i Izraela. Zgodnie z zapowiedziami Watykanu główny cel pielgrzymki nie miał mieć nic wspólnego z polityką, lecz z dialogiem między wielkimi Kościołami – katolickim i prawosławnym. Papież Franciszek i patriarcha Bartłomiej I spotkali się w Jerozolimie, w tym samym miejscu, w którym 50 lat wcześniej odbyło się spotkanie papieża Pawła VI z patriarchą Konstantynopola, duchowym przywódcą prawosławia Atenagorasem, które w symboliczny sposób zakończyło trwające ponad dziewięć wieków nieuznawanie się wzajemne Kościołów katolickiego i prawosławnego oraz rozpoczęło dialog między oboma wyznaniami…
Każdy kolejny dzień trzydniowej pielgrzymki Papieża Franciszka do Ziemi Świętej był wezwaniem do budowania pokoju, do przekraczania konfliktów, ideologii, chciwości i nienawiści, które dzielą świat i ludzi.
„Bądźcie zaczynem pojednania, nosicielami nadziei, świadkami miłosierdzia” – mówił papież do chrześcijan. „Za każdym razem, kiedy – przezwyciężywszy zadawnione uprzedzenia – mamy odwagę krzewienia nowych relacji braterskich, wyznajemy, że Chrystus prawdziwie zmartwychwstał! – mówił w Bazylice Grobu Pańskiego.
„Nigdy więcej bałwochwalstwa, wzgardzenia Bogiem i człowiekiem” – to refleksja papieża Franciszka podczas wizyty w Yad Vashem…
Warto prześledzić raz jeszcze kolejne etapy papieskiej pielgrzymki, która daje nadzieję na kontynuację dialogu i zrozumienia; zatrzymać się nad słowami Papieża Franciszka, bo kierowane są do nas wszystkich…

Co jeszcze w maju? – Warszawskie Targi Książki. Przyciągają tysiące ludzi, organizatorzy szacują, że liczba osób, które odwiedziły Stadion Narodowy, przekroczyła wynik zeszłoroczny, czyli 61 tysięcy czytelników. W sobotę i niedzielę, cały czas, odbywały się tam wydarzenia kulturalne, łącznie z biciem rekordu Guinnessa w malowaniu obrazka nawiązującego do twórczości Papcia Chmiela. Polskim dzieciom nie trzeba tłumaczyć kto to taki, ale może warto przypomnieć?
Henryk Jerzy Chmielewski, ps. Jupiter (pseudonim powstańczy), po wojnie znany jako Papcio Chmiel (ur. 7 czerwca 1923 w Warszawie) – to polski grafik, rysownik i publicysta, uczestnik powstania warszawskiego w 7 Pułku Piechoty AK „Garłuch”, odznaczony Warszawskim Krzyżem Powstańczym, po wojnie artylerzysta w Wojsku Polskim i kawaler Orderu Uśmiechu.
Szerzej znany z bardzo popularnej, ukazującej się od 1957, serii komiksów „Tytus, Romek i A’Tomek”, która rozeszła się w łącznym nakładzie 11 milionów egzemplarzy. Przez wiele lat pracował w czasopiśmie „Świat Młodych”, w którym publikował kolejne odcinki. W latach 1989-90 powstały dwa dziesięciominutowe odcinki serialu animowanego pt: „Narodziny Tytusa” oraz „Edukacja”. Dwanaście lat później na podstawie scenariusza wyłonionego w drodze konkursu powstał pełnometrażowy film animowany „Tytus, Romek i A’Tomek wśród złodziei marzeń”.
W długich kolejkach do swoich pisarzy ustawiały się dzieci. Niezwykłą atmosferę czterech dni Wielkiego Święta Książki na Stadionie Narodowym, najlepiej czuje się będąc tam osobiście, a trzeba dodać, że na miłośników książek czekało blisko 700 autorów i tysiące książek.
Pierwszego dnia Warszawskich Targów Książki ogłoszono nominacje do Nagrody Nike 2014 – najważniejszej nagrody literackiej w Polsce. 20 nominowanych autorów, spośród 300 zgłoszonych książek – wśród nich znaleźli się m.in. Wiesław Myśliwski, Justyna Bargielska, Ignacy Karpowicz, podwójnie – Jerzy Pilch, nominowany za powieść “Wiele demonów” oraz za drugi tom swojego “Dziennika”.
Bardzo ciekawie zapowiada się projekt uczczenia 150 urodzin Stefana Żeromskiego w Kielcach, a pomysłodawca Marek Mikos dyrektor kieleckiego oddziału Telewizji Polskiej, dowodzi: „Zadajemy kłam opinii, że nowe media są wrogiem kultury wysokiej i czytelnictwa”… Awięc po kolei – ruszyła multimedialna „Witryna Żeromskiego”, w której każdy może przeczytać oraz posłuchać utworów pisarza. Pomysł “Witryny Żeromskiego” łączy się z projektem „Sztafety Literackiej 150xŻeromski”. Sztafeta – to głośne czytania, spektakle, konferencje, filmy, projekcje filmowe, konkursy, debaty, wystawy, imprezy plenerowe, okolicznościowe wydawnictwa, rajdy, zjazdy upamiętniające 150 rocznicę urodzin pisarza.
Marek Mikos tłumaczy, że słowo „witryna” łączy dwa znaczenia: witryny z książkami oraz strony internetowej. „Witryną Żeromskiego” nazwane zostało niewielkie pomieszczenie w budynku Kieleckiego Centrum Kultury, w którym każdy może zasiąść w stylowym fotelu w otoczeniu książek. Pomieszczenie jest przeszklone, każdy przechodzący może zobaczyć, co dzieje się za szybą. A tam, znajduje się kamera rejestrująca tych, którzy zdecydują się przeczytać np. fragment “Dzienników” Żeromskiego. Powstałe filmy będą zamieszczane w Internecie (część z nich trafi na antenę TVP Kielce).
Działalność multimedialnej Witryny zainaugurowali 21 maja żołnierze z jednostki wojskowej na kieleckiej Bukówce, a oficjalnie projekt rozpoczęli uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 25 w Kielcach, którzy przeczytali fragmenty „Syzyfowych Prac”.
Wg Marka Mikosa multimedialność witryny polega na połączeniu różnych środków przekazu, od tradycyjnego tekstu po technologie audiowizualne oraz Internet.
Witryna Żeromskiego będzie działała do listopada 2014. Materiały wideo dostępne są na stronie internetowej 150xzeromski.tvp.pl.

Leave a Reply

Your email address will not be published.