Barack Obama wygrywa wybory. 16 głosów elektorskich zdobywa w Michigan

Prezydent Barack Obama wygrał wybory, pokonując republikanina Mitta Romneya i zapewniając sobie rządy na drugą kadencję. Obama otrzymał 303 głosy elektorskie, a Romney 206. Prawdziwa euforia panowała w McCormick Place w Chicago, gdzie prezydent  Barack Obama wygłosił przemówienie po ogłoszeniu  jego zwycięstwa.

W pierwszym po triumfie przemówieniu w centrum McCormick Place  Barack Obama podziękował swoim wyborcom, rodzinie i rywalowi. W przeszło 20-minutowym orędziu Obama przypominał, że Ameryka przetrwała kryzys gospodarczy:

“W tych wyborach przypomnieliście nam, że mimo trudności podnieśliśmy się, wyszliśmy na prostą. W głębi serca wiemy, że to co najlepsze dla Ameryki, jest jeszcze przed nami” – powiedział.

Na liście podziękowań prezydenta znalazł się jego kontrkandydat Mitt Romney. Barack Obama zapowiedział współpracę z kandydatem Republikanów, mimo różnic politycznych:

“To, że zażarcie ze sobą walczyliśmy, wynika z naszej głębokiej miłości do Ameryki i troski o jej przyszłość. Od byłego gubernatora Michigan George’a, jego żony Lenore i ich syna Mitta, rodzina Romneyów poświęciła się dla służby państwu. Szanujemy to i doceniamy” – zaznaczył prezydent.

Barack Obama zapowiedział, że po wyborach będzie prowadził rozmowy z politykami Demokratów, między innymi na temat polityki imigracyjnej i zmniejszenia deficytu budżetowego.

Obama uzyskał potrzebne do zwycięstwa minimum 270 głosów elektorskich dzięki nieznacznej wygranej w stanie Ohio. Jest to jeden ze stanów wcześniej „wahających się” (swing states). Obama wygrał z Romneyem w niemal wszystkich pozostałych swing states, i to bardziej zdecydowanie niż w Ohio: w Pensylwanii różnicą 5 procent, w Kolorado różnicą 3 procent, w Wisconsin różnicą 6 procent, w Iowa – także 5 procentami, a także w Wirginii, Nevadzie, New Hampshire i Michigan.

Mitt Romney zadzwonił do prezydenta Obamy z gratulacjami. W wystąpieniu do swoich zwolenników podziękował wszystkim za pomoc. – Daliśmy z siebie wszystko w tej kampanii. Bardzo chciałem poprowadzić USA ku przyszłości, ale naród wybrał innego przywódcę. Dlatego teraz wraz z moją żoną łączymy się z wami w modlitwie za niego i za ten wielki naród. Dziękuję! Niech Bóg błogosławi Amerykę i Was wszystkich – powiedział Romney.

Przywódcy krajów świata i organizacji międzynarodowych gratulują Barackowi Obamie wyboru na drugą kadencję prezydencką.

Leave a Reply

Your email address will not be published.