Adam Rotfeld odbierze od prezydenta Baracka Obamy Medal Wolności dla Jana Karskiego

Były minister spraw zagranicznych Adam Rotfeld, odbierze od prezydenta Baracka Obamy, Medal Wolności dla Jana Karskiego. Uroczystość odbędzie się w Białym Domu w najbliższy wtorek. \
Strona polska sugerowała różne kandydatury ale ostateczną decyzje podjęli Amerykanie. To Biały Dom dokonał selekcji. Z punktu widzenia naszego komitetu jest to znakomity wybór – powiedziała Polskiemu Radiu Wanda Urbańska, która stoi na czele komitetu obchodów stulecia urodzin Jana Karskiego.

Adam Rotfeld został wybrany ponieważ jest wybitnym dyplomatą oraz ocalałym z Holocaustu. On jest niezwykle mądrym, myślącym i przenikliwym człowiekiem. Reprezentuje ducha Jana Karskiego.
Jan Karski jest jedną z 12 osób, która została nagrodzona prezydenckim Medalem Wolności, który jest najwyższym amerykańskim odznaczeniem państwowym. Jak dowiedziało się Polskie Radio kandydatura Lecha Wałęsy do odebrania nagrody nie nigdy nie była poważnie rozważana. Jednym z powodów był fakt, że Amerykanie uznali, że osoba Wałęsy może odwrócić uwagę od postaci Jana Karskiego i jego zasługi jakim było przekazanie na Zachód pierwsze relacje o Holocauście.
(IAR)

Leave a Reply

Your email address will not be published.