Od Redakcji

Zbliża się Niedziela Bożego Miłosierdzia, uroczystość beatyfikacyjna Polaka, papieża Jana Pawła II. Zespół Orchard Lake Schools zaprasza Polonię do wspólnego przeżycia uroczystości. Ze względu na różnicę czasu, wielu z nas zarwie noc śledzić przebieg uroczystości w Watykanie.  Ci, którzy chcieliby wspólnie oglądać na dużym ekranie transmisję z Watykanu,  Polska Misja i Seminarium im. ŚŚ. Cyryla i Metodego zaprasza do Kaplicy w Orchard Lake. Szczegółowy program zamieszczamy na str. 9.

Zbliża się rocznica Konstytucji 3 Maja 1791r. W związku z tym, Polonia tym razem spotka się w sobotę ( nie tak, jak zwykle bywało w niedzielę) na wspólnych uroczystościach patriotyczno – religijnych.  Polska Misja, Kongres Polonii Amerykańskiej i Szkoły Języka Polskiego: im. Adama Mickiewicza oraz ks. J. Dąbrowskiego, zapraszają do wspólnego świętowania. Początek akademii o godz. 2:00 po południu, 30 kwietnia w sobotę.

Podczas Akademii zostaną rozdane nagrody dla zwycięzców Konkursu Języka Polskiego. Nagrody są ufundowane, tak jak bywało przed laty, przez PAC FCU. Uroczystości 3 Majowe uświetni występ zespołu Polanie. Nie zabraknie też harcerzy. Po oficjalnej części istnieje możliwość zwiedzenia muzeów i odnowionej Galerii. Organizatorzy serdecznie zapraszają Polonię.

Niedzielne uroczystości beatyfikacyjne rozpoczną się w wigilię Niedzieli Bożego Miłosierdzia, w sobotę o godz. 9: 00 wieczorem, adoracją Najświętszego Sakramentu. Czuwanie i adoracja będzie miała miejsce w Grocie na terenie Orchard Lake. W przypadku złej pogody Najświętszy Sakrament będzie przeniesiony do kaplicy Matki Bożej z Orchard Lake.  O 3:00 nad ranem w uroczystej procesji z Groty udamy się do kaplicy, gdzie o godz. 4:00 rano rozpocznie się transmisja uroczystości beatyfikacyjnych z Watykanu.  Dokładny plan publikujemy na str. 9.

Jak donoszą media Wieczne Miasto jest już przygotowane na przyjęcie pielgrzymów z całego świata. Wśród nich będą też przedstawiciele Polonii z Michigan. Z księżmi i klerykami Seminarium  św. Cyryla i Metodego  będzie możliwość  rozmowy podczas uroczystości w Orchard Lake wykorzystując  łącza internetowe.

Wracając jeszcze na chwilę do Watykanu, jak donosi biuro prasowe, wszyscy którzy wezmą udział w beatyfikacji, będą mieli niepowtarzalną okazję do modlitwy bezpośrednio przy trumnie z ciałem Papieża. Później już nigdy w historii nie będzie to możliwe. Tuż po uroczystościach trumna zostanie bowiem wystawiona przed konfesję św. Piotra w Bazylice Watykańskiej – tak długo, jak długo będą przybywać pielgrzymi uczestniczący w uroczystości. Potem ciało Ojca Świętego zostanie przeniesione na swoje ostateczne miejsce – do kaplicy św. Sebastiana, niedaleko Piety. Ale będzie to już ceremonia nie dostępna dla wiernych, prywatna.

Polacy uczestniczący w uroczystościach na placu św. Piotra, będą mogli być najbliżej miejsca celebry. Największe zainteresowanie udziałem w uroczystościach wykazali pątnicy z Ameryki Łacińskiej i z pewnością ich będzie najwięcej, nie nas Polaków.

Jan Paweł II przez cały swój pontyfikat podkreślał, że zawsze pamięta o Polsce i Polakach i że w jego sercu i modlitwach zajmujemy szczególne miejsce. Mamy wobec Niego szczególny dług wdzięczności. Dlatego nie powinno nas zabraknąć w kościołach na modlitwie w tym ważnym dla katolików, jak i dla nas Polaków, dniu 1 maja 2011 roku.

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.