Od redaktora naczelnego

Pomimo licznych protestów Polonii wobec używania przez amerykańskich dziennikarzy określeń “polskie obozy śmierci” i “polskie obozy koncentracyjne”, w gazetach regularnie pojawiają się teksty, w których Auschwitz nazywa się polskim obozem koncentracyjnym.Określenie “polski obóz koncentracyjny” jest jak orwellowska nowomowa, która ofiarę zmienia w sprawcę i zafałszowuje historię – pisze Alex Starożyński, prezes Fundacji Kościuszkowskiej.


Tradycyjnie już, sprostowań żądają polskie konsulaty, Kongres Polonii Amerykańskiej czy media polonijne. Dotychczasowe protesty nie doprowadziły do zaprzestania używania przez dziennikarzy uwłaczającym nam sformułowaniom i nie zgodnych z prawdą historyczną.

Otrzymaliśmy od Alexa Starożyńskiego list, w którym informuje o podjętej akcji przez Fundację Kościuszkowską. Starożyński wystąpił z projektem petycji, pod którą pragnie zdobyć podpisy miliona osób i rozesłać ją do mediów w USA.

“Media używające takich oszczerczych wyrażeń podejmują świadomą decyzję nauczania nowych generacji, łatwo ulegających wpływom gazet, że holokaust był raczej dziełem Polaków aniżeli niemieckich nazistów. Zgodnie z prawem o zniesławieniu jest to już zła wola, a stosujące takie określenia organizacje medialne będą pociągnięte do odpowiedzialności” – głosi dokument.

W rozmowach ze znajomymi często zastanawiamy się, skąd wynika taka postawa niektórych dziennikarzy, czy jest to zwykłe lenistwo czy celowe fałszowanie historii. Każdy Polak, który skończył gimnazjum, nie ma wątpliwości, co wydarzyło się w Oświęcimiu podczas II wojny światowej. Okazuje się jednak, że mają z tym problemy dziennikarze w Stanach Zjednoczonych. Fabryka śmierci, Auschwitz –Birkenau,  była wymysłem Niemców, a mordowano w niej zarówno polskich Żydów, jak i katolików. Niemcy zabijali w Auschwitz polskich żołnierzy i więźniów politycznych, zanim jeszcze skonstruowali komory gazowe do mordowania Żydów. Adolf Hitler pisał w “Mein Kampf”, że “wielkie kłamstwo ma w sobie pewien element wiarygodności, ponieważ szerokie masy narodu łatwo ulegają zepsuciu… tak więc w swoich prymitywnych umysłach łatwiej ulegają wielkiemu kłamstwu niż drobnemu”. Hitler poprzysiągł, że pozbędzie się “Żydów, Polaczków i motłochu”. I byłby zadowolony, gdyby wiedział, że amerykańskie media to Polaków, a nie Niemców, winią dziś za jego nazistowskie obozy śmierci – napisał Alex Starożyński w artykule opublikowanym w „Huffington Post”.

W 2007 roku UNESCO oficjalnie zmieniło nazwę obozu Auschwitz na “Auschwitz-Birkenau. Niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady (1940 – 45)”.  Oficjalna zmiana nazwy obozu Auschwitz nie zahamowała bezczeszczenia pamięci setek tysięcy bezbronnych ofiar hitlerowskiego  okrucieństwa.

Żydowscy przywódcy również wypowiadali się w tej sprawie, już nie jeden raz. Na przykład w styczniu 2005 roku dyrektor wykonawczy Amerykańskiego Komitetu Żydowskiego David A. Harris wydał oświadczenie, w którym stwierdził między innymi: “chcemy także przypomnieć tym, którzy nie znają faktów lub są niedbali w doborze słów – co miało miejsce w niektórych środkach przekazu – że Auschwitz-Birkenau i inne obozy śmierci, w tym Bełżec, Chełmno, Majdanek, Sobibór i Treblinka, były wymyślone, zbudowane i prowadzone przez hitlerowskie Niemcy i ich sojuszników. Obozy były umiejscowione w okupowanej przez Niemcy Polsce, kraju o zdecydowanie największej społeczności żydowskiej w Europie, ale należy z całą mocą stwierdzić, że nie były to “polskie obozy”. Nie chodzi tu jedynie o nazewnictwo. Chodzi o historyczną uczciwość i dokładność”.

Tekst apelu znajduje się na stronie internetowej Fundacji Kościuszkowskiej http://www.thekf.org.

Do projektu włączamy się i my. Zachęcamy Polonię do podpisania apelu. My, już to uczyniliśmy.

Alicja Karlic

Leave a Reply

Your email address will not be published.