W sporcie… jak w życiu

Miliardy ludzi ogląda na ekranach TV zmagania piłkarzy, w mistrzostwach świata w South Africa. Emocji sportowych jest sporo, niespodzianek także sporo. Odpadły Włochy i Francja, mistrz i wicemistrz świata. Tempo gry jest szybkie, a wręcz zawrotne. Dawniej dobry piłkarz mógł strzelić kilka bramek, a w przerwie strzelania mógł spacerować na boisku i czytać gazetę. Piłkarzom płacą bardzo dużo, ale też i wymagania są dużo większe. Ale nie o tym mam zamiar pisać. Chcę poruszyć problem brutalnej gry, faulowania, trzymania przeciwnika za koszulkę i tak dalej. Zdarza się, że piłkarza znoszą na noszach z boiska. Traci zawodnik na zdrowiu, tracą i kibice, bo zamiast pięknej gry oglądają serię fauli. Dochodzi do takich absurdów jak w hokeju, gdzie zawodnicy legalnie biją się na lodzie tak długo aż którys z nich padnie na lód. W boksie Tyson odgryzł przeciwnikowi kawałek ucha! Wicemistrzyni USA w łyżwiarstwie figurowym wynajęła faceta, który przed występem miał matalowym prętem złamać konkurentce, (mistrzyni USA i mistrzyni olimpijskiej) nogę! Sport nie uczy więc uczciwej walki sportowej, uczy jak …wygrać za wszelką cenę. Chodzi bowiem o ogromne pieniądze, a poza tym częsć kibiców lubi patrzeć na krew na boisku, tak jak kiedyś Rzymianie patrzyli na krew zabijających się na arenach niewolników. Faule niestety nie dziwią już nikogo, podobnie jak faule w naszym codziennym życiu. Można by rzec: taki sport, jakie ludzkie życie. W życiu także każdy fauluje każdego.

Lekarze zawyżają swe rachunki lub też wykonują niepotrzebne testy. Medicare i tak zapłaci. Firmy oszukują konsumentów, reklamując kiepski towar, jako…najlepszy na świecie. Żony oszukują mężów, mężowie oszukują żony. Wreszcie dzieci oszukują rodziców, zapominając o nich, gdy trzeba im udzielić pomocy. Firmy oszukują pracowników (niskie zarobki), pracownicy oszukują firmy pracując niewydajnie. I wreszcie najwięksi oszuści …politycy, obiecując wyborcom przed wyborami „ złote góry”, oczywiscie niemożliwe do spełnienia w rzeczywistości.

Aby przerwać faulowanie na boiskach proponuję wprowadzić za faule karę …chłosty. Na przykład 20 batów na goły tyłek. Kara wymierzana natychmiast i to w obecności kibiców!
Zyskaliby na tym uczciwi sportowcy oraz kibice. Zobaczyliby piękną, finezyjną grę. A przecież o to w sporcie chodzi.

A co z karami za faule w codziennym życiu? Tutaj sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Teoretycznie są Sądy, Policja i Prokuratorzy. W praktyce fauluje bezkarnie ten, kto ma znajomości i duże pieniądze.Gdybyśmy wprowadzili karę chłosty dla polityków, to obrady w Kongresie i w Senacie (w Polsce w Sejmie) toczyłyby się na…stojąco, z powodu spuchniętych tyłków.

Walerian Domański
Czerwiec 26, 2010

Leave a Reply

Your email address will not be published.